ul. Wrzosowa A , 00-415 Warszawa 505-654-021 kontakt@5procent.pl

Pellet i ekogroszek – co jest lepsze?

Paliwa stałe dostępne są w wielu różnych odmianach; od wielu już lat zdecydowanie największą popularnością cieszy się tutaj pellet oraz ekogroszek.

Właściwe paliwoW jednym z tych dwóch przypadków mamy do czynienia z bardziej klasycznym rozwiązaniem, ale trzeba liczyć się z tym, że podtrzymanie odpowiedniej częstotliwości w kotłowni będzie dla nas bardzo trudne. W drugim przypadku możemy oczekiwać bardzo ekologicznego i przyjaznego dla środowisk rozwiązania, choć pewnym problemem mogą być także nieco wyższe koszty. Sprawia to, że wybranie czegoś odpowiedniego nie jest tutaj prostym zadaniem. Jeśli chcemy wybrać do swojego domu odpowiedni rodzaj ogrzewania, to przede wszystkim musimy wybrać właściwe paliwo. Pod pojęciem "właściwe paliwo" kryje się takie, które będzie jednocześnie łatwo dostępne, odznaczające się dobrą jakością oraz po prostu tanie, aby jego częste kupowanie nie stanowiło zbyt poważnego obciążenia dla naszego domowego budżetu. Warto także zwracać uwagę na kwestie ekologii, które w obecnych czasach są szczególnie popularne. Trzeba w takim razie poświęcić nieco czasu aby mieć pewność co do tego, że wybieramy tutaj coś faktycznie odpowiedniego.

Pellet a ekogroszekWarto na samym początku dokładnie określić, jakie najważniejsze cechy charakterystyczne posiada pellet, a jakie ekogroszek. Ekogroszek jest paliwem produkowanym z węgla kamiennego. Jest on sprzedawany w formie granulatów w rozmiarach od 5 do 25 mm. Cechą charakterystyczną każdego faktycznie dobrego paliwa jest przede wszystkim wysoka kaloryczność i niska zawartość siarki – najlepiej poniżej 12%. Pellet jest natomiast paliwem produkowanym z biomasy, przez co zalicza się go do odnawialnych źródeł energii. Do jego produkcji są wykorzystywane przede wszystkim trociny drewniane, łuski słonecznika i słomy. Są one prasowane w niewielkie granulki o wymiarach od 6 do 8 mm. Sam w sobie występuje on w wielu odmianach; do ogrzewania domów wykorzystywany jest przede wszystkim pellet z trocin. Jeśli chodzi o kwestie ekologiczne, to niewątpliwym zwycięzcą jest tutaj pellet. Paliwo to jest produkowane z odnawialnej biomasy, zatem korzystanie z niego nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia dla naszego środowiska naturalnego. Emisja dwutlenku węgla w czasie spalania pelletu jest bardzo niewielka. Pellet wygrywa także pod względem ilości popiołu jaki powstaje po spalaniu. Bardzo ważne jest to, że popiół z pelletu może być potem wykorzystany jako naturalny nawóz. Należy jednak pamiętać, że nie będzie go zbyt wiele – po spaleniu jednej tony pelletu powstaje zaledwie kilka kilogramów pelletu. Jedyną dziedziną w której ekogroszek przez dłuższy czas miał pewną przewagę jest cena. Przez wiele lat był on uważany za znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale warto pamiętać, że obecnie różnica w stosunku do pelletu znacznie się zmniejszyła.